Architektūros fondas kviečia į pokalbių ciklą „Koks miestas?“
Parašyta andrius 2014-11-27 20:46

Miestų ideologijos, utopija, miestai-knygos, „pastmodernizmas“, atviras urbanizmas – tai tik kelios temos, kurias palies keturioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo pašnekovai. Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, visą gruodį vyksiančiose paskaitose architektūros praktikai, teoretikai ir filosofai iš užsienio ir Lietuvos bandys atsakyti į esminį ciklo klausimą – „Koks miestas?“.
Išplėstos naujienos
Architektūros [pokalbių] fondas kviečia į keturioliktąjį pokalbių ciklą „Koks miestas?“
Miestų ideologijos, utopija, miestai-knygos, „pastmodernizmas“, atviras urbanizmas – tai tik kelios temos, kurias palies keturioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo pašnekovai. Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, visą gruodį vyksiančiose paskaitose architektūros praktikai, teoretikai ir filosofai iš užsienio ir Lietuvos bandys atsakyti į esminį ciklo klausimą – „Koks miestas?“.
Penkios išskirtinės asmenybės - Bart Goldhoorn, Beatriz Ramo, Soren Leth, Arjen Oosterman ir Leonidas Donskis yra savo sričių profesionalai, kurių kiekvienas į klausimą „Koks miestas?“ atsakys savaip, tačiau kiekviena paskaita žada išplėsti mūsų suvokimo ribas apie tai koks yra šiuolaikinis miestas, koks jis turėtų ar galėtų būti.
Anksčiau garbintą sterilią miestų tvarką ir griežtą logiką, pakeitė miesto, kaip pozityviai konfliktiškos ir patrauklios žmonėms, vietos vizija, o praeities utopijos sulaukė tiek pat daug kritikos kiek iki tol buvo sulaukusios šlovės. Gyvenamosios aplinkos formavimas buvo atiduotas į ambivalentiškos neoliberaliosios rinkos rankas. Tai nebūtinai reiškia, kad šiuolaikinė visuomenė nėra pajėgi formuoti projekcijų į ateitį. Tai nereiškia, kad šiandienos miestai nėra ideologiniai tvariniai ir utopinės mąstysenos produktai.
Šio ciklo tikslas – aptarti koks yra šiuolaikinis miestas, kas formuoja jo įvaizdį, kokį vaidmenį šiame procese atlieka ideologija ir kieno rankose koncentruojasi galios svertai. Miesto vizijų formavimas, erdvių kokybės gerinimas, protų pritraukimas - visa tai daro daugybė tarpusavyje besivaržančių miestų. Bet ar miestas kuris neturi kultūrinės, politinės ar socialinės pozicijos gali išlikti globaliose varžybose?
Naują intriguojantį pokalbių ciklą šį ketvirtadienį, lapkričio 27 dieną, 20 valandą, pradės ilgametis Maskvos bienalės kuratorius, „Project Russia“ ir „Project Baltia“ žurnalų įkūrėjas iš Olandijos – Bart Goldhoorn. Savo paskaitoje „Atviras urbanizmas“ Bart palies mums labai artimą temą – masinius gyvenamųjų namų kvartalus. Per pastaruosius 30 metų Europos urbanistikoje išsivystė nauja paradigma besiremianti įvairove ir "urban block" tipologija. Tai buvo reakcija į perėjimą nuo socialistinės prie kapitalistinės ideologijos. Deja toks modelis yra sunkiai pritaikomas masinės statybos rajonuose, todėl metodai išvystyti šeštajame ir septintajame dešimtmetyje vis dar taikomi ir šiandien. Atviras urbanizmas siekia sukurti naują masinės statybos modelį kuris atspindėtų laisvosios rinkos principus ir išspręstų konfliktą tarp masinės gamybos ir individualizmo.
Šias įžvalgas papildys Olandijos „STAR startegies + architecture“ biuro įkūrėja, viena iš MONU žurnalo redaktorių – Beatriz Ramo. Ji savo paskaitoje „Dievų malonėje“ vystys naujų gyvenamųjų tipologijų temą ir siūlys naujas gyvenimo mieste kartu formas. Beatriz nebus vienintelė praktikuojanti architektė šiame cikle - Danijos architektūros biuro „Sleth“ vienas partnerių Søren Leth išplės miestų diskusiją ir pakryps į industrinių, modernistinių praeities vizijų pritaikymą šiandienos kultūrinių miestų poreikiams savo paskaitoje „Pastmodernism“. Tačiau šiuo metu kalbama ne tik apie kūrybinius miestus, naujausios tendencijos krypsta į išmaniuosius miestus. Ką tai reiškia ir kokios yra išmaniųjų miestų tendencijos, bandys mums atsakyti vieno įtakingiausių architektūros žurnalo „Volume“ redaktorius Arjen Oosterman paskaitoje „Išmanesnis miestas“. Visą ciklą vainikuos filosofo, idėjų istoriko, akademiko Leonido Donskio įžvalgos apie dingusį norą žavėtis utopijomis, miestų kaip atminties karų vietą pokalbyje „Atminties karai mieste: utopijos, eutopijos ir distopijos“.
Visos Architektūros [pokabių] ciklo „Koks miestas?“ paskaitos:
2014 m. lapkričio 27 d. BART GOLDHOORN (Olandija) „Atviras urbanizmas“
Bart Goldhoorn yra (post)komunistinės architektūros specialistas ir ilgametis Maskvos architektūros bienalės kuratorius, skaitantis paskaitas įvairiose Europos šalyse. B. Goldhoorn tyrinėja „masinę“ gyvenamųjų namų statybą ir architektūrą, gimstančią laisvosios rinkos ir sovietinio palikimo sankirtos dėka. Jis yra baigęs architektūros studijas Delfto technologijų universitete. 1995 metais Maskvoje B. Goldhoorn įkūrė architektūros žurnalą „Project Russia“, po kurio sekė „Project International“ (nuo 2001 m.) ir „Project Baltia“ (nuo 2007 m.).
2014 m. gruodžio 4 d. BEATRIZ RAMO (Ispanija/Olandija) „Dievų malonėje“
Beatriz Ramo yra „STAR strategies + architecture“ biuro įkūrėja ir vadovė. „STAR“ projektuoja, vykdo kritinius tyrimus, analizuoja tiesiogiai ar netiesiogiai su architektūra ir urbanistika susijusias temas. Nuo 2008 metų B. Ramo yra viena iš „MONU“ žurnalo redaktorių. B. Ramo yra dirbusi „OMA“ biure Roterdame, yra prisidėjusi prie pro-jektų „CCTV“ ir „TVCC“ (pastatai Pekine) ir „Wyly Theatre“ (pastatas Dalase) , taip pat ji yra dirbusi su ne vienu tarptautiniu konkursu. Ji yra skaičiusi paskaitas bei dėsčiusi Amsterdamo architektūros akademijoje, „Sandberg“ institute Amsterdame, Tilburgo architektūros akademijoje.
2014 m. gruodžio 9 d. SØREN LETH (Danija) „Pastmodernism“
Søren Leth yra Danijos architektūros ir urbanistikos biuro Sleth partneris. Nuo pat biuro įkūrimo jis dirba su industrinių teritorijų regeneracijos projektais, aktyviai dalyvauja ir laimi architektūriniuose konkursuose Skandinavijoje. Sleth biuras ne tik projektuoja, bet ir atlieka tyrimus, kuria viziją Danijai, kuri nuo 2050 metų siekia neutralizuoti visas anglies dvideginio emisijas. Søren yra paskirtas Danijos menų fondo architektūros komiteto nariu 2014-2017 metams.
2014 m. gruodžio 11 d. ARJEN OOSTERMAN (Olandija) „Išmanesnis miestas“
Arjen Oosterman yra architektūros istorikas, kritikas, dėstytojas, kuratorius, kuris nuo 2007 metų užima žurnalo „Volume“ vyriausiojo redaktoriaus pareigas. „Volume“ žurnalas yra leidžiamas „Archis“ organizacijos drauge su „AMO“ ir „C-LAB“. Kartu su „Archis“ platforma A. Oosterman yra įsitraukęs į „Architecture of Peace“, „Self Building Building“ ir „Connected“ projektus. Jis dėsto architektūros istoriją ir architektūros kritiką įvairiose Olandijos architektūros mokyklose, aktyviai rašo knygas bei straipsnius, publikuojamus tarptautinėje architektūros spaudoje.
2014 m. gruodžio 17 d. LEONIDAS DONSKIS (Lietuva) „Atminties karai mieste: utopijos, eutopijos ir distopijos“
Leonidas Donskis yra filosofas, idėjų istorikas, visuomenės veikėjas ir akademikas, prieš metus pasitraukęs iš aktyvios politinės veiklos. L. Donskio tyrimai ir publikacijos apima, bet neapsiriboja, civilizacijų analizę, politinių idėjų istoriją ir kultūros filosofiją. Jo straipsnius ir interviu galima aptikti lietuviškoje architektūros periodikoje (žurnale „Archiforma“). L. Donskis dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suo-mijos, Estijos, Vengrijos ir, žinoma, Lietuvos universitetuose ir tyrimų centruose. Nuo 1997 m. dėsto Helsinkio universitete, o nuo 2007 m. – Bolonijos universitete ir „Corvinus“ universitete Budapešte.
Visos keturioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Koks miestas?“ paskaitos yra atviros ir nemokamos, skirtos ugdyti savyje architektą – humanišką, jautrų, mąstantį, įžvalgų. Pokalbiuose dalyvauja įkvepiančios asmenybės, kurios ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet suintriguoja, priverčia mąstyti kitaip. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://www.archfondas.lt/paskaitos/pokalbiai.
Paskaitos vyks anglų arba lietuvių kalbomis. Visi renginiai nemokami tik dėl ciklo rėmėjų Kultūros tarybos ir „Dextera“ paramos.

„Koks miestas?“ – tai keturioliktasis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO paskaitų ciklas. Tęstinis įkvepiančių pokalbių ciklas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://www.archfondas.lt/paskaitos/pokalbiai.
Vienuoliktojo ciklo kuratoriai – Ieva Cicėnaitė, Andrius Ropolas, Matas Šiupšinskas.
Daugiau informacijos: Matas Šiupšinskas +370 651 98236, www.archfondas.lt
arch@archfondas.lt